Łatwy zwrot towaru
Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Agro Perlit 100L - dodatek do ziemi
Czym jest Agro Perlit 100L - dodatek do ziemi?
Perlit to lekki, porowaty materiał, barwy białej do szarej, w postaci granulek o nieregularnej powierzchni i strukturze gąbki mineralnej. Jest produktem pochodzenia mineralnego, wytwarzanym ze zmielonych wulkanicznych glinokrzemianów poddanych prażeniu w temperaturze około 1000°C. Zapewnia dobry drenaż, napowietrza i spulchnia glebę oraz czyni ją lżejszą. Przyczynia się też do szybszego wzrostu korzeni ułatwiając im oddychanie. W pewnym stopniu magazynuje też wodę.
Zalety:
- jest chemicznie obojętny i ma pH około 7,0,
- perlit zapewnia stabilną wilgotność podłoża - dzięki zdolnościom magazynowania wody nie wysycha całkowicie,
- jako materiał do ukorzeniania,
- ryzyko podtopienia „przelania” rośliny jest znacznie mniejsze dzięki stosowaniu perlitu - pozwala on na odpłynięcie nadmiaru wody,
- używanie perlitu pomaga ograniczyć straty wody i odżywek.
Właściwości perlitu:
Perlit to uwodniony glinokrzemian sodowo-potasowy, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,5÷7,0). Jego skład stanowi głównie krzemionka (SiO2, 65÷75%), tlenek glinu (Al2O3, 10÷18%), tlenki potasu i sodu (K2O+Na2O, 6÷9%). W jego skład wchodzą także tlenki magnezu i wapnia (MgO+CaO, 2÷6%) oraz żelaza (Fe2O3, 1÷5%). W postaci surowej (rudy, przed wypaleniem) perlit posiada w sobie 2÷5% związanej wody.
Perlit jest znacznie bardziej efektywny niż wełna skalna. W przeciwieństwie do innych materiałów, perlit nie tylko łatwo wchłania wodę, ale także z łatwością oddaje ją „na żądanie rośliny”, wraz z jej zużywaniem. Dzięki temu łatwa jest także kontrola składu pożywki dostarczanej roślinom. Dzieje się tak dzięki porowatości materiału - to głównie powierzchnia perlitu zatrzymuje wodę oraz mikroelementy z pożywek, które roślina może łatwo pobrać - korzenie dobrze przylegają do porowatego materiału. W ten sposób roślina dostaje dokładnie tyle wody ile potrzebuje.
Perlit to materiał bardzo stabilny i trwały - dobrym przykładem jego trwałości jest sam fakt, że podczas procesu produkcyjnego, praży się go w temperaturze około 1000 °C. W przeciwieństwie do wielu innych podłoży, jest materiałem nieorganicznym - nie ulega rozkładowi. Dzięki wypalaniu jest także sterylny - nie przenosi pasożytów ani chorób.
Perlit ogrodniczy jest materiałem dobrze znanym i ma godną pozazdroszczenia pozycję jako podłoże do rozsad oraz dalszej hodowli. Był z powodzeniem używany w niemal każdym zapotrzebowaniu ogrodniczym - od hodowli szklarniowych, poprzez zastosowania na polach i w ogrodach, jako remedium na problemy z utrzymaniem stanu boisk piłkarskich, a kończąc na doniczkach.
Z czasem dowiódł swojej wyższości nad innymi podłożami w zastosowaniach tak zawodowych, jak i w domowych - uprawy hydroponiczne nie są wyjątkiem. Intensywne testy przez kolejne lata dowiodły, że perlit doskonale nadaje się do wszelkich upraw hydroponicznych - np. uprawa pomidora daje plony o 5-10% większe niż uprawa na wełnie skalnej. Jako dodatek do większych plonów, perlit jest łatwiejszym materiałem pod kątem kontroli hodowli.
Dla roślin doniczkowych udział perlitu w ziemi może wynosić do 30 % objętości. Najlepsze efekty uzyskuje się mieszając perlit z glebą, torfem, biohumusem lub innym podłożem w stosunku 1 litr perlitu na 3 litry podłoża. Można też sadzić rośliny bezpośrednio w perlicie stosując odpowiednie nawozy do uprawy hydroponicznej.