W glebie

 

W tym artykule omawiamy ogólne punkty do uprawy na substratach gruntowych.

W przypadku uprawy na gruncie hodowca troszczy się wpierw o dobry rodzaj gruntu; dobry rodzaj gruntu charakteryzuje się dużą „sprężystością", która zapewnia wystarczającą obecność powietrza (tlenu) przy korzeniach, ponadto grunt powinien się cechować niskim przewodnictwem elektrolitycznym EC i najlepiej mieć odczyn pH równy 5,5-6,0.

 

Jeżeli wsadzimy młode rośliny do środka, to istnieją różne sposoby rozpoczęcia uprawy, poniżej omawiamy sposób, który najczęściej daje w efekcie najbardziej udane zbiory.


Młodą sadzonkę umieszczamy wpierw do „małej" doniczki, tak by doniczka ta w ciągu tygodnia 2 razy wyschła i potrzebowała wody z odżywką.. Przy podsuszaniu doniczki młoda sadzonka ma szansę rozwinąć korzenie tak, że  zapewnimy jej dobre przyjęcie się. Doniczka, którą możemy użyć ma średnicę około 12,5 cm. Wypełnij wpierw doniczki ziemią.


Utwórz wpierw zbiorniczek na odżywkę z odżywką ODŻYWKA POCZĄTKOWA, następnie wzbogać ją środkami Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots, ustaw przy tym EC 1,3-1,7, a pH na 5,0.Jeżeli nie masz mierników pH oraz EC to użyj 20 ml odżywki A oraz 20 ml odżywki B na 10l wody, w ten sposób dozuj także Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots w zbiorniczku.

Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots używaj przy uprawie na gruncie oraz kokosie w trakcie całej uprawy enzymy są tak zwanymi biokatalizatorami, które przyspieszają reakcje chemiczne w organizmach. Enzymy, to substancje, które same wychodzą nie zmienione z reakcji, składają się onez białek.

Bio Roots dba o dobre ukorzenienie a w późniejszym stadium o ilość pączków (kwiatów), aktywnymi substancjami Bio Roots są heteroauksyny.

Bio Crop troszczy się o zwiększenie zawartości chlorofilu w roślinie, a tym samym o zwiększenie procentowej zawartości cukru w roślinie, co można zmierzyć za pomocą refraktometru BRIX.

 

Dzięki temu rozwiązaniu w dziedzinie odżywek grunt staje się  wilgotny, po zakończeniu można rozsadzić młode pędy, w tym celu wykonaj ręką otwór w doniczce 12,5 cm, przytrzymaj młody pęd w środku i dociśnij grunt.
Teraz zważ doniczki, tak by się zorientować w początkowej wadze gruntu, tą wagę początkową określamy jako 100%;
 umieść pędy w miejscu, które oczyściłeś, zadbaj o optymalne  temperatury ok. 26-27 st. C oraz wilgotność względną (o ile to możliwe) równą około 70%.

W celu uzyskania wilgotności względnej równej ok. 70% dobrze jest naprężyć dziurkowany plastik wokół rośliny w trakcie pierwszego tygodnia.

Zostawiamy doniczki do ponownego wyschnięcia do uzyskania 60-70% wagi początkowej. Jeżeli osiągnięto ten punkt, to można roślinom po raz pierwszy dać wodę wraz z odżywką wspomagającą wzrost w połączeniu ze środkami Enzym Plus, Bio Roots oraz Bio Crop, z tą odżywka wspomagającą wzrost zaczyna się przy tej samej wartości EC, którą używano przy odżywce ODŻYWKA POCZĄTKOWA, o odczynie pH w przedziale pomiędzy 5,4 a 6,0. Uwaga: podawanie pierwszy raz wody to prawdopodobnie najważniejsza tura podlewania w całej hodowli, jeżeli poda się w tym stadium wodę zbyt wcześnie, to młoda rozsada stanie się „za mokra" i przez to powstanie większe ryzyko zgorzeli korzenia i łodygi, roślina nie będzie mogła także rozwinąć się z korzenia, zadbaj więc o to, by pierwsze podlewanie odbywało się zawsze we właściwym momencie.

 

Jeżeli chcesz uzyskać rozsady na wełnie mineralnej, to musisz uświadomić sobie, że napięcie ssania gruntu jest większe niż wełny mineralnej. W praktyce oznacza to, że grunt, po wyciągnięciu szczepki, wełna mineralna „odessie do sucha", dzieje się tak w ciągu 24 godzin.Żeby rozwiązać ten problem można podlewać szczepkę co 24h, używając 50 ml wody z odżywką. Jeżeli tego nie zrobisz, to istnieje ryzyko, że roślina wyschnie, co w efekcie spowoduje niedorozwój jej korzenia (pozostaje w tyle). Nie używaj więcej niż 50 ml na dzień na szczepkę, także grunt musi mieć możliwość przeschnięcia. Kiedy młoda roślina przebiła się korzeniami przez doniczkę 12,5 cm to czas na przesadzenie jej do większej doniczki (lub skrzynki), zwilż także ten grunt odżywką wspomagającą wzrost, w połączeniu ze środkami Enzym Plus, Bio Croporaz Bio Roots, używaj przy tym takiej samej wartości EC jak ta, z którą zaczęto uprawę oraz odczynu pH 5,4.

Zrób otwory rękami i umieść w nich rośliny, włóż dociskając, te duże doniczki można też zważyć, by w ten sposób zorientować się w maksymalnej wadze doniczki, ją także określamy jako 100% Zostaw teraz doniczki żeby wyschły do uzyskania 60%-70% wagi początkowej dodając wpierw wodę z odżywką wspomagającą wzrost. Kiedy rośliny się zakorzenią, przychodzi czas na powolne zwiększenie wartości EC. Podnieś EC do uzyskania wartości 2,0, o maksymalnej różnicy EC 0,1-0,2 pomiędzy turami podlewania.
Zadbaj o prawidłowe umieszczenie rośliny w gruncie, dobre umieszczenie określa ostatecznie w dużym stopniu uzyskane zbiory.

 

Po 14 dniach przechodzisz do żywienia w fazie kwitnienia, używanego do końca uprawy, także w tym okresie nie przestajesz używać Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots i od momentu zawiązania pączków zaczynasz używać PK BLOEIBOOSTER (wzbogacony lub naturalny) STYMULATOR KWITNIENIA PK używa się do 1 tygodnia przed zbiorami.
Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots można używać w trakcie całej uprawy.

 

W ostatnich 2 tygodniach zbiorów roślina nie wymaga tyle odżywiania jak w poprzednich tygodniach, sprawa polega też na tym, by w ostatnich 2 tygodniach należy ponownie obniżyć o kilka dziesiętnych EC np.2,0 do 1.6, nie zaprzestawać podawania odżywki aż do końca uprawy, a więc nie chodzić na samą wodę - dopuszczalne jest jedynie zmniejszenie wartości EC.

 

W trakcie uprawy nie mamy możliwości sterowania wszystkim, dodawanie wody to metoda sterowania, którą możemy dobrze opanować, dlatego zadbaj o to, by Twoje rośliny nie były ani za suche ani za mokre, niesie to ze sobą pewną trudność; należy kupić miernik zawartości wody za kilkadziesiąt euro w każdym dobrym sklepie. W przypadku używania takich mierników przed użyciem „wyszoruj" je za pomocą gąbki (którą normalnie myjesz naczynia).

 

Problemy z EC mogą również powstać przez to, iż hodowca zbyt wysoko je ustawił lub ponieważ roślina zbyt mało przyswoiła, można to zawsze skontrolować pobierając tak zwaną próbkę gruntu; żeby ją pobrać należy postępować jak poniżej: weź 500 ml wody odmineralizowanej, napełnij gruntem do pobrania próbki, (zadbaj o to, by mieszanka do próbki była dobra tzn. z różnych warstw doniczki oraz z różnych miejsc ogrody) do 750 ml, dobrze zamieszaj i zostaw żeby naciągała przez 24h, następnie można ją przefiltrować przez filtr (do kawy), żeby później zmierzyć pH, a następnie EC.

Gdybyś chciał(a) zmierzyć różniące się wartości, spróbuj je skorygować przez dolanie wody (zbiornik odżywki) żeby dostosować wartości pH i EC.

 

Ogólna zasada EC: To, co dodajesz w EC do rośliny, to to, co chcesz znaleźć z kolei w substracie (grunt, wełna mineralne
itp..), na przykład:
hodowca daje roślinie nawóz o EC 2,0, po pobraniu próbki z gruntu uzyskuje on(a) z kolei EC o wartości 1,9, to najbardziej idealny obraz, roślina zabiera odrobiną, więcej niż to, co jej się dostarcza.

Jeżeli w tym przykładzie w gruncie znaleziono by EC o wartości 2,4 wtedy należy podjąć właściwe działanie w celu zmniejszenia EC w zbiorniku odżywki z powrotem do np.  1.6. (stopniowo, maks. różnica wartości EC pomiędzy turami
podlewania to 0,2.


Ogólne wskazówki:

Zadbaj o dobry klimat, spróbuj utrzymać temperaturę poniżej 30 st. C, powyżej tej temperatury szparki rośliny zaczynają się zamykać, przez co fotosynteza przestaje być możliwa. (trzymaj termometry bezpośrednio pod lampą, na wysokości kwiatów, żeby zorientować się w temperaturach maksymalnych)

 

Zadbaj o dobrą temperaturę w nocy (wyłączone lampy)
ok. 22 st. C, nie pozwól by spadła ona poniżej, inaczej pojawią się problemy ze zbyt chłodnym gruntem kiedy lampy zostaną znowu włączone temperatura podłoża będzie zbyt niska,
 a roślina nie przetransportuje wody do góry lub będzie jej za mało, przez co stomata (szparki) w przypadku braku wody i z powodu chłodzenia z powrotem się zamkną, przez co nastąpi zbyt mała fotosynteza dla rośliny, ten proces będzie mógł się dopiero ponownie rozpocząć, gdy temperatura podłoża dojdzie powyżej 20 stopni Celsjusza. Jeżeli chcesz przygotowywać rośliny przy temperaturze podłoża poniżej 20 stopni Celsjusza, to musisz uwzględnić stratę kilku godzin na dzień, co w efekcie da straty produkcyjne w wysokości 20-30%.

 

Unikaj ciągu zimnego powietrza na rośliny. Jeżeli wlot powietrza wpuszcza zimne powietrze do środka, sprawa polega na tym, by nie dać roślinom „spaść”, jeżeli tak się stanie, to szparki znowu się zamkną, przez co nie będzie mogła nastąpić fotosynteza. Podmuchów zimna można uniknąć montując kurtynę powietrzną na wlocie powietrza, która zadba o to, by wlatujące powietrze było dobrze podzielone (przez miliony otworków zamiast jednego dużego otworu), efektywny podział wpadającego powietrza pozwala lepiej i łatwiej kontrolować temperaturę.

 

Odświeżaj wodę z odżywkami przynajmniej 2 razy w tygodniu, nie używaj przy sporządzaniu nowego zbiornika ciepłej wody, lub wody ciągniętej z ciepłego źródła, w ten sposób spada zawartość tlenu w zbiorniczku, przez co Twoje rośliny mogą przyswoić mniejszą ilość odżywki, lekko podgrzej zimną wodę, której używasz do zbiorniczka z odżywką za pomocą grzałki akwariowej do maksymalnej temperatury 24 stopni Celsjusza, powyżej tej temperatury woda traci zawarty w niej tlen, przez co rośliny nie mogą prawie wcale przyswoić odżywki i wody a więc mogą uzyskać mniej energii z fotosyntezy.

 

 

W glebie

 

W tym artykule omawiamy ogólne punkty do uprawy na substratach gruntowych.

W przypadku uprawy na gruncie hodowca troszczy się wpierw o dobry rodzaj gruntu; dobry rodzaj gruntu charakteryzuje się dużą „sprężystością", która zapewnia wystarczającą obecność powietrza (tlenu) przy korzeniach, ponadto grunt powinien się cechować niskim przewodnictwem elektrolitycznym EC i najlepiej mieć odczyn pH równy 5,5-6,0.

 

Jeżeli wsadzimy młode rośliny do środka, to istnieją różne sposoby rozpoczęcia uprawy, poniżej omawiamy sposób, który najczęściej daje w efekcie najbardziej udane zbiory.


Młodą sadzonkę umieszczamy wpierw do „małej" doniczki, tak by doniczka ta w ciągu tygodnia 2 razy wyschła i potrzebowała wody z odżywką.. Przy podsuszaniu doniczki młoda sadzonka ma szansę rozwinąć korzenie tak, że  zapewnimy jej dobre przyjęcie się. Doniczka, którą możemy użyć ma średnicę około 12,5 cm. Wypełnij wpierw doniczki ziemią.


Utwórz wpierw zbiorniczek na odżywkę z odżywką ODŻYWKA POCZĄTKOWA, następnie wzbogać ją środkami Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots, ustaw przy tym EC 1,3-1,7, a pH na 5,0.Jeżeli nie masz mierników pH oraz EC to użyj 20 ml odżywki A oraz 20 ml odżywki B na 10l wody, w ten sposób dozuj także Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots w zbiorniczku.

Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots używaj przy uprawie na gruncie oraz kokosie w trakcie całej uprawy enzymy są tak zwanymi biokatalizatorami, które przyspieszają reakcje chemiczne w organizmach. Enzymy, to substancje, które same wychodzą nie zmienione z reakcji, składają się onez białek.

Bio Roots dba o dobre ukorzenienie a w późniejszym stadium o ilość pączków (kwiatów), aktywnymi substancjami Bio Roots są heteroauksyny.

Bio Crop troszczy się o zwiększenie zawartości chlorofilu w roślinie, a tym samym o zwiększenie procentowej zawartości cukru w roślinie, co można zmierzyć za pomocą refraktometru BRIX.

 

Dzięki temu rozwiązaniu w dziedzinie odżywek grunt staje się  wilgotny, po zakończeniu można rozsadzić młode pędy, w tym celu wykonaj ręką otwór w doniczce 12,5 cm, przytrzymaj młody pęd w środku i dociśnij grunt.
Teraz zważ doniczki, tak by się zorientować w początkowej wadze gruntu, tą wagę początkową określamy jako 100%;
 umieść pędy w miejscu, które oczyściłeś, zadbaj o optymalne  temperatury ok. 26-27 st. C oraz wilgotność względną (o ile to możliwe) równą około 70%.

W celu uzyskania wilgotności względnej równej ok. 70% dobrze jest naprężyć dziurkowany plastik wokół rośliny w trakcie pierwszego tygodnia.

Zostawiamy doniczki do ponownego wyschnięcia do uzyskania 60-70% wagi początkowej. Jeżeli osiągnięto ten punkt, to można roślinom po raz pierwszy dać wodę wraz z odżywką wspomagającą wzrost w połączeniu ze środkami Enzym Plus, Bio Roots oraz Bio Crop, z tą odżywka wspomagającą wzrost zaczyna się przy tej samej wartości EC, którą używano przy odżywce ODŻYWKA POCZĄTKOWA, o odczynie pH w przedziale pomiędzy 5,4 a 6,0. Uwaga: podawanie pierwszy raz wody to prawdopodobnie najważniejsza tura podlewania w całej hodowli, jeżeli poda się w tym stadium wodę zbyt wcześnie, to młoda rozsada stanie się „za mokra" i przez to powstanie większe ryzyko zgorzeli korzenia i łodygi, roślina nie będzie mogła także rozwinąć się z korzenia, zadbaj więc o to, by pierwsze podlewanie odbywało się zawsze we właściwym momencie.

 

Jeżeli chcesz uzyskać rozsady na wełnie mineralnej, to musisz uświadomić sobie, że napięcie ssania gruntu jest większe niż wełny mineralnej. W praktyce oznacza to, że grunt, po wyciągnięciu szczepki, wełna mineralna „odessie do sucha", dzieje się tak w ciągu 24 godzin.Żeby rozwiązać ten problem można podlewać szczepkę co 24h, używając 50 ml wody z odżywką. Jeżeli tego nie zrobisz, to istnieje ryzyko, że roślina wyschnie, co w efekcie spowoduje niedorozwój jej korzenia (pozostaje w tyle). Nie używaj więcej niż 50 ml na dzień na szczepkę, także grunt musi mieć możliwość przeschnięcia. Kiedy młoda roślina przebiła się korzeniami przez doniczkę 12,5 cm to czas na przesadzenie jej do większej doniczki (lub skrzynki), zwilż także ten grunt odżywką wspomagającą wzrost, w połączeniu ze środkami Enzym Plus, Bio Croporaz Bio Roots, używaj przy tym takiej samej wartości EC jak ta, z którą zaczęto uprawę oraz odczynu pH 5,4.

Zrób otwory rękami i umieść w nich rośliny, włóż dociskając, te duże doniczki można też zważyć, by w ten sposób zorientować się w maksymalnej wadze doniczki, ją także określamy jako 100% Zostaw teraz doniczki żeby wyschły do uzyskania 60%-70% wagi początkowej dodając wpierw wodę z odżywką wspomagającą wzrost. Kiedy rośliny się zakorzenią, przychodzi czas na powolne zwiększenie wartości EC. Podnieś EC do uzyskania wartości 2,0, o maksymalnej różnicy EC 0,1-0,2 pomiędzy turami podlewania.
Zadbaj o prawidłowe umieszczenie rośliny w gruncie, dobre umieszczenie określa ostatecznie w dużym stopniu uzyskane zbiory.

 

Po 14 dniach przechodzisz do żywienia w fazie kwitnienia, używanego do końca uprawy, także w tym okresie nie przestajesz używać Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots i od momentu zawiązania pączków zaczynasz używać PK BLOEIBOOSTER (wzbogacony lub naturalny) STYMULATOR KWITNIENIA PK używa się do 1 tygodnia przed zbiorami.
Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots można używać w trakcie całej uprawy.

 

W ostatnich 2 tygodniach zbiorów roślina nie wymaga tyle odżywiania jak w poprzednich tygodniach, sprawa polega też na tym, by w ostatnich 2 tygodniach należy ponownie obniżyć o kilka dziesiętnych EC np.2,0 do 1.6, nie zaprzestawać podawania odżywki aż do końca uprawy, a więc nie chodzić na samą wodę - dopuszczalne jest jedynie zmniejszenie wartości EC.

 

W trakcie uprawy nie mamy możliwości sterowania wszystkim, dodawanie wody to metoda sterowania, którą możemy dobrze opanować, dlatego zadbaj o to, by Twoje rośliny nie były ani za suche ani za mokre, niesie to ze sobą pewną trudność; należy kupić miernik zawartości wody za kilkadziesiąt euro w każdym dobrym sklepie. W przypadku używania takich mierników przed użyciem „wyszoruj" je za pomocą gąbki (którą normalnie myjesz naczynia).

 

Problemy z EC mogą również powstać przez to, iż hodowca zbyt wysoko je ustawił lub ponieważ roślina zbyt mało przyswoiła, można to zawsze skontrolować pobierając tak zwaną próbkę gruntu; żeby ją pobrać należy postępować jak poniżej: weź 500 ml wody odmineralizowanej, napełnij gruntem do pobrania próbki, (zadbaj o to, by mieszanka do próbki była dobra tzn. z różnych warstw doniczki oraz z różnych miejsc ogrody) do 750 ml, dobrze zamieszaj i zostaw żeby naciągała przez 24h, następnie można ją przefiltrować przez filtr (do kawy), żeby później zmierzyć pH, a następnie EC.

Gdybyś chciał(a) zmierzyć różniące się wartości, spróbuj je skorygować przez dolanie wody (zbiornik odżywki) żeby dostosować wartości pH i EC.

 

Ogólna zasada EC: To, co dodajesz w EC do rośliny, to to, co chcesz znaleźć z kolei w substracie (grunt, wełna mineralne
itp..), na przykład:
hodowca daje roślinie nawóz o EC 2,0, po pobraniu próbki z gruntu uzyskuje on(a) z kolei EC o wartości 1,9, to najbardziej idealny obraz, roślina zabiera odrobiną, więcej niż to, co jej się dostarcza.

Jeżeli w tym przykładzie w gruncie znaleziono by EC o wartości 2,4 wtedy należy podjąć właściwe działanie w celu zmniejszenia EC w zbiorniku odżywki z powrotem do np.  1.6. (stopniowo, maks. różnica wartości EC pomiędzy turami
podlewania to 0,2.


Ogólne wskazówki:

Zadbaj o dobry klimat, spróbuj utrzymać temperaturę poniżej 30 st. C, powyżej tej temperatury szparki rośliny zaczynają się zamykać, przez co fotosynteza przestaje być możliwa. (trzymaj termometry bezpośrednio pod lampą, na wysokości kwiatów, żeby zorientować się w temperaturach maksymalnych)

 

Zadbaj o dobrą temperaturę w nocy (wyłączone lampy)
ok. 22 st. C, nie pozwól by spadła ona poniżej, inaczej pojawią się problemy ze zbyt chłodnym gruntem kiedy lampy zostaną znowu włączone temperatura podłoża będzie zbyt niska,
 a roślina nie przetransportuje wody do góry lub będzie jej za mało, przez co stomata (szparki) w przypadku braku wody i z powodu chłodzenia z powrotem się zamkną, przez co nastąpi zbyt mała fotosynteza dla rośliny, ten proces będzie mógł się dopiero ponownie rozpocząć, gdy temperatura podłoża dojdzie powyżej 20 stopni Celsjusza. Jeżeli chcesz przygotowywać rośliny przy temperaturze podłoża poniżej 20 stopni Celsjusza, to musisz uwzględnić stratę kilku godzin na dzień, co w efekcie da straty produkcyjne w wysokości 20-30%.

 

Unikaj ciągu zimnego powietrza na rośliny. Jeżeli wlot powietrza wpuszcza zimne powietrze do środka, sprawa polega na tym, by nie dać roślinom „spaść”, jeżeli tak się stanie, to szparki znowu się zamkną, przez co nie będzie mogła nastąpić fotosynteza. Podmuchów zimna można uniknąć montując kurtynę powietrzną na wlocie powietrza, która zadba o to, by wlatujące powietrze było dobrze podzielone (przez miliony otworków zamiast jednego dużego otworu), efektywny podział wpadającego powietrza pozwala lepiej i łatwiej kontrolować temperaturę.

 

Odświeżaj wodę z odżywkami przynajmniej 2 razy w tygodniu, nie używaj przy sporządzaniu nowego zbiornika ciepłej wody, lub wody ciągniętej z ciepłego źródła, w ten sposób spada zawartość tlenu w zbiorniczku, przez co Twoje rośliny mogą przyswoić mniejszą ilość odżywki, lekko podgrzej zimną wodę, której używasz do zbiorniczka z odżywką za pomocą grzałki akwariowej do maksymalnej temperatury 24 stopni Celsjusza, powyżej tej temperatury woda traci zawarty w niej tlen, przez co rośliny nie mogą prawie wcale przyswoić odżywki i wody a więc mogą uzyskać mniej energii z fotosyntezy.

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1336 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Wszystko gra,produkt zgodny z opisem,szybka dostawa,jestem zadowolony bardzo
2024-10-30
Super szybka dostawa i obsługa klienta. Bardzo polecam.

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google.

Zamknij
pixel