Czy myślałeś kiedyś o hydroponice?
Hydroponika? A co to w ogóle jest?
Jak sama nazwa wskazuje, hydroponika jest bezglebową metodą uprawy roślin przy użyciu wody jako podstawowego podłoża. W systemach hydroponicznych rośliny hoduje się w wiadrach lub koszach wypełnionych obojętnym podłożem i są zawieszone nad zbiornikiem pełnym wody. Woda jest wypełniona wszystkimi substancjami odżywczymi, których rośliny potrzebują by dobrze się rozwijać, a kamienie napowietrzające podłączone do pompy służą do dotleniania roztworu.
Szybkość!
Rośliny w systemach hydroponicznych rosną znacznie szybciej niż te uprawiane w glebie. Jest to główna zaleta tego rodzaju upraw, rośliny tak hodowane rosną ok. 30 - 50% szybciej, ale nie odbija się to na wielkości zbiorów (często zbiory są znacznie wyższe niż w uprawach tradycyjnych). Głównym tego powodem jest fakt, że składniki odżywcze w systemie hydroponicznym są znacznie łatwiej dostępne dla roślin. System korzeniowy znajduję się w wodzie skąd bezpośrednio pobiera pożyteczne mikroelementy. Nie musi “przeszukiwać” gleby, aby je wchłonąć dzięki czemu roślina zaoszczędza sporo energii, którą może wykorzystać na szybszy wzrost. Ogromnym plusem jest też możliwość błyskawicznego dostarczenia konkretnych substancji odżywczych dzięki czemu możemy bardzo szybko reagować na potrzeby rośliny.
Rodzaje medium
Przygodę z hydroponiką należy rozpocząć od wybrania medium, w którym będą się rozwijały nasze rośliny. To coś w rodzaju stelażu, który będzie utrzymywał roślinę w pionie, jednocześnie nie przeszkadzając w rozwoju systemu korzeniowego, którego większość będzie znajdowała się w wodzie. Medium musi być obojętne - to znacznie poprawi dostęp powietrza do górnej części korzeni.
Keramzyt - jest jedną z najpopularniejszych opcji przy wyborze medium w systemach hydroponicznych. Wypalane w wysokiej temperaturze gliniane kulki, bo tym w istocie jest keramzyt, charakteryzują się neutralnym pH. Wystarczy umieścić keramzyt w plastikowym koszyku hydroponicznym, a korzenie już się w nich same rozgoszczą. Samą sadzonkę umieszcza się wówczas w małej kostce z wełny mineralnej (patrz: niżej). | |||
Wełna mineralna - to również częsty wybór hodowców w stylu hydro. Ma ona ogromną zdolność zatrzymywania wody, co pozwala na dobre nawodnienie górnego systemu korzeniowego. Wełna mineralna może być umieszczona w koszu hydroponicznym, ale można ją również umieścić bezpośrednio na wierzchu wiadra lub pokrywy zbiornika. | |||
Perlit - perlit jest szkłem wulkanicznym, które rozszerza się pod wpływem wysokiej temperatury. Jest często stosowany w glebach ogrodowych w celu zapewnienia napowietrzania. Z tego samego powodu świetnie sprawdza się jako medium w hydroponice. | |||
Włókno kokosowe - to dobre, zrównoważone podłoże. Dzięki swojej budowie pozwala na dobre napowietrzanie i zatrzymywanie wilgoci. Włókna kokosowe są również znane z tego, że chronią korzenie przed infekcją ze względu na obecność hormonów stymulujących rośliny. |
Co zrobić aby wszystko szło zgodnie z planem?
Wilgoć i ciemność w zbiornikach hydroponicznych jest idealnym środowiskiem dla wielu patogenów. Przed uruchomieniem systemu należy wysterylizować sprzęt, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia. Przetrzyj wszystkie doniczki, tace, rury i zbiorniki alkoholem, gorącą wodą i wodą utlenioną. Po sterylizacji systemu zacznij postępować zgodnie z instrukcjami, aby skonfigurować go poprawnie.
Sprawdzanie pH
Regularne sprawdzanie poziomu pH wody jest konieczne, aby zapewnić optymalne środowisko wzrostu. Składniki odżywcze są łatwiej przyswajalne dla roślin, gdy środowisko jest nieco bardziej kwaśne. Posiadanie profesjonalnego miernika pH jest bardzo pomocne. Podczas fazy wzrostu najlepiej utrzymywać poziom pH między 5,5 a 5,8, natomiast przy kwitnieniu poziom pH powinien wynosić 6. Roztwór najlepiej byłoby wymieniać co tydzień.
Poziom EC
Wartość EC w fazie wzrostu powinna wynosić maksymalnie 1,4 i systematycznie rosnąć w fazie kwitnienia aż do poziomu 2,2. Dużym plusem systemów hydroponicznych jest możliwość szybkiego wypłukania roślin z nadmiernych ilości substancji odżywczych. Wystarczy wymienić wodę w zbiorniku aby uzyskać zupełnie nowe środowisko dla systemu korzeniowego - porównując to ze standardowymi sposobami uprawy (z gleby nie tak łatwo wypłukać nadwyżki różnych substancji) jest to wręcz rewolucja!