Czy myślałeś kiedyś o hydroponice?
Hydroponika? A co to w ogóle jest?
Jak sama nazwa wskazuje, hydroponika jest bezglebową metodą uprawy roślin przy użyciu wody jako podstawowego podłoża. W systemach hydroponicznych rośliny są hodowane w wiadrach lub koszach wypełnionych obojętnym podłożem i są zawieszone nad zbiornikiem pełnym wody. Woda jest wypełniona wszystkimi substancjami odżywczymi, których rośliny potrzebują by dobrze się rozwijać, a kamienie powietrzne podłączone do pompy służą do napowietrzania roztworu.
Szybkość!
Rośliny w systemach hydroponicznych rosną znacznie szybciej niż te uprawiane w glebie. Jest to główna zaleta tego rodzaju upraw, rośliny tak hodowane rosną ok. 30 - 50% szybciej, ale nie odbija się to na wielkości zbiorów (często zbiory są znacznie wyższe niż w uprawach tradycyjnych). Głównym tego powodem jest fakt, że składniki odżywcze w systemie hydroponicznym są znacznie łatwiej dostępne dla roślin. System korzeniowy znajduję się w wodzie skąd bezpośrednio pobiera pożyteczne mikroelementy. Nie musi “przeszukiwać” gleby aby je wchłonąć dzięki czemu roślina zaoszczędza sporo energii, którą może wykorzystać na szybszy wzrost. Ogromnym plusem jest też możliwość błyskawicznego dostarczenia konkretnych substancji odżywczych dzięki czemu możemy bardzo szybko reagować na potrzeby rośliny.
Rodzaje medium
Przygodę z hydroponiką należy rozpocząć od wybrania medium, w którym będą się rozwijały nasze rośliny. To coś w rodzaju stelażu, który będzie utrzymywał roślinę w pionie, jednocześnie nie przeszkadzając w rozwoju systemu korzeniowego, którego większość będzie znajdowała się w wodzie. Medium musi być obojętne - to znacznie poprawi dostęp powietrza do górnej części korzeni.
Keramzyt - jest jedną z najpopularniejszych opcji przy wyborze medium w systemach hydroponicznych. Wypalane w wysokiej temperaturze gliniane kulki, bo tym w istocie jest keramzyt, charakteryzują neutralnym pH. Wystarczy umieścić keramzyt w plastikowym koszyku hydroponicznym, a korzenie już się w nich same rozgoszczą. Samą sadzonkę umieszcza się wówczas w małej kostce z wełny mineralnej (patrz: niżej). | |||